Kui vormi moodustavad kihid

Kõik algas Egiptusest

Tehnoloogiad spooni kasutamiseks töötati välja Egiptuses umbes 3000 eKr. Maal, mis kõrbe ja liivaga kaetud ning kus väärispuit on haruldus. Spooni kasutamine arenes välja seega keskkonnas, kus maastikku ei iseloomusta lopsakas taimestik, vaid kus puitu hinnati haruldase ressursina. Alguses valmistati spooni käsitööna. Alles 1922. aastal Tutankhamuni hauakambri avamisel selgusid Vana Egiptuses praktiseeritud puidutöötlemise meetodid.

Hatnefer chair

Näide spooni kasutamise kohta Hatneferi toolis 1492–1473 e.Kr. Fotod: © Metropolitan Museum of Art

 

Euroopa ja Eesti lugu vineeri ajaloos

Spooni kasutamise õitseaeg saabus renessansi ajal. Itaalias hakkasid kappide ja kabinettide meistrid looma keerulisi spoonipindu. 19. sajandi alguses oli juba spooni tootmine mehhaniseeritud. Umbes viiskümmend aastat hiljem mõistis Alfred Nobeli isa Immanuel Nobel, et mitu omavahel ühendatud õhemat puidu kihti on tugevamad kui üks paksem. 1843. aastal avati Saksamaal esimene vineerivabrik.

Vineeri tutvustati Ameerika Ühendriikides 1865. aastal ja tööstusliku tootmisega alustati veidi aega peale seda. Kolmekihilisest vineerist maalialuseid hakati New Yorgis müüma juba 1880ndal aastal. Kümme aastat hiljem leiutas Lutheri perekond Tallinnas veekindla vineeri­liimi. Luther asutas juba 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta, mis turustas Lutheri tehase tooteid ja reklaamis uue materjalina vineeri. Lutheri tehase, uue nimega Lutherma, toodangu vastu tekkis kogu maailmas suur nõudlus tänu kvaliteetsele ja niiskuskindlale vineer-materjalile.

LAWN ROAD HOUSE

Lawn Roadi maja Pritchardi perekonna korteri interjööris (restaureeritud 2004. aastal) on iga ruutsentimeeter hoolega läbi mõeldud ja komponeeritud funktsionaalsust silmas pidades. Sisekujundaja Wells Coates on kasutanud vineeri kõikvõimalikul moel (tootja Isokon Furniture). Pressifoto, Sirp,  14.09.2018, Ene Läkk, Eesti vineerilegend tegi ilma

1931. aastal koostöös Venestaga asutatud mööbliettevõte Isokon on saanud moodsa disaini ajalukku seoses vineermööbli tootearendustega. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. Isokonis loodi mitmeid vineerist valmistatud mööblisarju, mis on kujunenud klassikaks. Tänu sellele koostööle sai Venestast ka vaieldamatu vineermööbli tootjate liider Euroopas. 1930ndatel disainiti seal mööbel koostöös Le Corbusier bürooga.

Vineermööbli tipploojate hulka kuuluvad ka disainerid Charles ja Ray Eames, nagu ka arhitekt Alvar Aalto ja tema firma Artek. Taanis Arne Jacobsen ja temaga seotud tootjad. Kuulsust kogus 1952. aastal loodud ja siiani ikooni staatuses sipelgatool Jacobsenilt. Taani vineermööbli õitseaeg kestis 1940ndatest kuni 1960ndateni. Siiani on Taani säilitanud oma koha juhtiva vineermööbli tootja maana.

 

PLYWOOD CHAIRS
Näide Arne Jacobsen Ant toolist (1952) ja Eames Herman Miller LCW puhketoolist (1949). Foto: © scandinaviandesign.com © kissthedesign.ch

Lihtne pilk materjalile

Võrreldes puiduga on vineeri kasutamise üks peamisi eeliseid stabiilsus. Kuigi puit võib kõverduda ja lõheneda, väheneb vineeril pragunemise võimalus. Teine vineeri eelis on jätkusuutlikkus – puiduspooniga mööbel kasutab vähem puitu kui samas mahus täispuidust mööbel. Spoon või vineer võib olla ka kättesaadavam, kuna eksootiline saematerjal võib kallim olla. Iga vineerispooni leht on ainulaadne. Spoonitehnoloogia on puidu kasutamise juures väga ökonoomne meetod. Vineerispooni loomiseks sobib peaaegu igasugune saematerjal, kasutades selleks optimaalselt puitu.

Radis soovitab gluteenivaba vineeri!

Mõnikord on olemas lisavalikuid – saage tuttavaks, see on CARB2!

CARB vähendab formaldehüüdi osakaalu komposiitpuidu toodetes, sealhulgas vineeris. Ehkki madal formaldehüüdi tase on kahjutu, võib pikaajaline ja kõrgema formaldehüüdi sisaldusega vineer põhjustada mitmeid terviserikkeid, sealhulgas nina, kurgu ja silmade ärritust ja ka hingamisteede probleeme (astma sümptomeid). Samuti väsimust, peavalu või isegi vähki. Kõigi nende võimalike kõrvaltoimete tõttu on CARB2 (formaldehüüdivaba) muutunud maailmas tuntud ja nõutud standardiks.

Radis Furniture kasutab oma laia mööblivaliku tootmisel formaldehüüdivaba sertifitseeritud spoonisüdamikuga vineeri.

PLYWOOD SAMPLES
Aalto tugitool 41 “Paimio” (1931-32) ja vineerikihid. Foto: © Artek ja © Radis Furniture

 

Share